Proč nože Morakniv

Protože...

 •  utajovaný unikátní proces výroby; tři druhy oceli pro různé účely
 •  typické skandinávské profilované čepele s maximální pevností a životností
 •  technika broušení s přesností 1/1000 milimetru - extrémní a dlouhotrvající ostrost
 •  minimum rizika únavy při opakovaném používání a maximální odolnost proti korozi
 •  ergonomické plastové rukojeti s měkkou pryží pro pohodlné a bezpečné uchopení
 •  záštita na ochranu před poraněním
 •  omyvatelné plastové pouzdro s odtokem a fluerescentní pouzdra pro snadnou viditelnost
 •  nástroje pro zálesaky, rybáře, lovce i řemeslníky
 •  spojení nože s uměním přežití v přírodě
 •  dýky pro děti a skauty s dřevěnou rukojetí
 •  efektivní využití energií a ochrana životního prostředí
 •  milióny nožů ročně do celého světa

   

  V současné době produkujeme nože se třemi různými druhy ocelí:

  1. Uhlíková ocel (C), slitina s 1% uhlíku
  Čepele nožů z uhlíkové oceli lze kalit na HRC 58-60, což jim dává nejlepší možnou ostrost za dostupnou cenu. Když se použijí, nože vyrobené z výše uvedených ocelí nakonec dosáhnou matně šedé barvy. Uhlíková ocel se snadno brousí, ale vyžaduje větší údržbu, pokud je vystavena vlhkému nebo koroznímu prostředí. Udržujte čepel čistou a suchou. Například ovocné kyseliny okamžitě zanechávají skvrny na čepeli.

  2. Laminovaná ocel (L) s přibližně 1% uhlíku v jádru
  Tato ocel je jedinečná pro nože značky Morakniv. Jádro čepele je vyrobeno z vysoce uhlíkové oceli obklopené měkčí vrstvou z legované oceli. Vysokou tvrdost HRC 58-60 lze dosáhnout kalením a výsledkem je čepel nože s vynikající houževnatostí a retencí ostří. Tím dosahuje maximální ostrosti a dlouhé životnosti. Čepel může být také ohýbána do předem určeného tvaru, který činí nože s tímto materiálem vhodnými pro řezbářství.

  3. Nerezová ocel (S)
  Nože z tvrzené nerezové oceli - 12C27 a 14C28N, kalené na HRC 56-58 - se nacházejí na nožech s extrémní pevností a dlouhou životností. Mají také velmi vysokou odolnost proti vlhkosti, což u jiných materiálů může způsobovat rezavění čepele. Nerezová ocel zůstává ostrá mnohem déle než uhlíková ocel a je mnohem méně citlivá na rez.

  DLC povlaky (diamantu podobný uhlík) jsou unikátní povlaky na bázi uhlíku vyznačující se vysokou tvrdostí a extrémní kluzností a otěruvzdorností. Tyto specifické povlaky jsou nanášeny tzv. technologií PACVD (chemická depozice vrstev za asistence plazmatu), kdy zdrojovým materiálem uhlíku je plyn, ale k iniciaci chemické reakce a k růstu vrstvy dochází prostřednictvím v komoře hořícího doutnavého výboje.
  1. DLC povlaky se vyznačují vysokou tvrdostí a extrémně nízkým součinitelem tření, díky čemuž se vyznačují vysokou kluzností a otěruvzdorností, což přináší enormní snížení ztrát třením.
  2. Další jejich výhodou je nízká depoziční teplota 100-200oC a jsou tudíž vhodné i pro materiály, u kterých by při vyšší teplotě hrozila ztráta vlastností či změna tvaru a rozměrů.
  3. Jejich perfektní povrch bez nutnosti následné úpravy je činí ideálním pro vysoce přesné dílce i dekorativní účely.
  4. DLC povlaky jsou chemicky inertní a biokompatibilní.