Proč nože Morakniv

Protože...

 •  utajovaný unikátní proces výroby; tři druhy oceli pro různé účely
 •  typické skandinávské profilované čepele s maximální pevností a životností
 •  technika broušení s přesností 1/1000 milimetru - extrémní a dlouhotrvající ostrost
 •  minimum rizika únavy při opakovaném používání a maximální odolnost proti korozi
 •  ergonomické plastové rukojeti s měkkou pryží pro pohodlné a bezpečné uchopení
 •  záštita na ochranu před poraněním
 •  omyvatelné plastové pouzdro s odtokem a fluerescentní pouzdra pro snadnou viditelnost
 •  nástroje pro zálesaky, rybáře, lovce i řemeslníky
 •  spojení nože s uměním přežití v přírodě
 •  dýky pro děti a skauty s dřevěnou rukojetí
 •  efektivní využití energií a ochrana životního prostředí
 •  milióny nožů ročně do celého světa

   

  V současné době produkujeme nože se třemi různými druhy ocelí:

  1. Uhlíková ocel (C), slitina s 1% uhlíku
  Čepele nožů z uhlíkové oceli lze kalit na HRC 58-60, což jim dává nejlepší možnou ostrost za dostupnou cenu. Když se použijí, nože vyrobené z výše uvedených ocelí nakonec dosáhnou matně šedé barvy. To však neovlivní kvalitu ostří, ale spíše zlepší odolnost proti korozi. Uhlíková ocel se snadno brousí, ale vyžaduje větší údržbu, pokud je vystavena vlhkému nebo koroznímu prostředí. Udržujte čepel čistou a suchou. Například ovocné kyseliny okamžitě zanechávají skvrny na čepeli.

  2. Laminovaná ocel (L) s přibližně 1% uhlíku v jádru
  Tato ocel je jedinečná pro nože značky Morakniv. Jádro čepele je vyrobeno z vysoce uhlíkové oceli obklopené měkčí vrstvou z legované oceli. Vysokou tvrdost HRC 58-60 lze dosáhnout kalením a výsledkem je čepel nože s vynikající houževnatostí a retencí ostří. Tím dosahuje maximální ostrosti a dlouhé životnosti. Čepel může být také ohýbána do předem určeného tvaru, který činí nože s tímto materiálem vhodnými pro řezbářství.

  3. Nerezová ocel (S)
  Nože z tvrzené nerezové oceli - 12C27 a 14C28N, kalené na HRC 56-58 - se nacházejí na nožech s extrémní pevností a dlouhou životností. Mají také velmi vysokou odolnost proti vlhkosti, což u jiných materiálů může způsobovat rezavění čepele. Nerezová ocel zůstává ostrá mnohem déle než uhlíková ocel a je mnohem méně citlivá na rez.

  DLC povlaky (diamantu podobný uhlík) jsou unikátní povlaky na bázi uhlíku vyznačující se vysokou tvrdostí a extrémní kluzností a otěruvzdorností. Tyto specifické povlaky jsou nanášeny tzv. technologií PACVD (chemická depozice vrstev za asistence plazmatu), kdy zdrojovým materiálem uhlíku je plyn, ale k iniciaci chemické reakce a k růstu vrstvy dochází prostřednictvím v komoře hořícího doutnavého výboje.
  1. DLC povlaky se vyznačují vysokou tvrdostí a extrémně nízkým součinitelem tření, díky čemuž se vyznačují vysokou kluzností a otěruvzdorností, což přináší enormní snížení ztrát třením.
  2. Další jejich výhodou je nízká depoziční teplota 100-200oC a jsou tudíž vhodné i pro materiály, u kterých by při vyšší teplotě hrozila ztráta vlastností či změna tvaru a rozměrů.
  3. Jejich perfektní povrch bez nutnosti následné úpravy je činí ideálním pro vysoce přesné dílce i dekorativní účely.
  4. DLC povlaky jsou chemicky inertní a biokompatibilní.

Tento web používá soubory cookie, více informací naleznete zde. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.