Jak se starat o svůj Morakniv®

Morakniv 6 Foto Hćkan Olsén

 

Typy ocelí a slitin

V současné době produkujeme nože se třemi různými druhy ocelí:

1. Uhlíková ocel (C), slitina s 1% uhlíku
Čepele nožů z uhlíkové oceli lze kalit na HRC 58-60, což jim dává nejlepší možnou ostrost za dostupnou cenu. Když se použijí, nože vyrobené z výše uvedených ocelí nakonec dosáhnou matně šedé barvy. Uhlíková ocel se snadno brousí, ale vyžaduje větší údržbu, pokud je vystavena vlhkému nebo koroznímu prostředí. Udržujte čepel čistou a suchou. Například ovocné kyseliny okamžitě zanechávají skvrny na čepeli.

2. Laminovaná ocel (L) s přibližně 1% uhlíku v jádru
Tato ocel je jedinečná pro nože značky Morakniv. Jádro čepele je vyrobeno z vysoce uhlíkové oceli obklopené měkčí vrstvou z legované oceli. Vysokou tvrdost HRC 58-60 lze dosáhnout kalením a výsledkem je čepel nože s vynikající houževnatostí a retencí ostří. Tím dosahuje maximální ostrosti a dlouhé životnosti. Čepel může být také ohýbána do předem určeného tvaru, který činí nože s tímto materiálem vhodnými pro řezbářství.

3. Nerezová ocel (S)
Nože z tvrzené nerezové oceli - 12C27 a 14C28N, kalené na HRC 56-58 - se nacházejí na nožech s extrémní pevností a dlouhou životností. Mají také velmi vysokou odolnost proti vlhkosti, což u jiných materiálů může způsobovat rezavění čepele. Nerezová ocel zůstává ostrá mnohem déle než uhlíková ocel a je mnohem méně citlivá na rez. 

DLC povlaky (diamantu podobný uhlík) jsou unikátní povlaky na bázi uhlíku vyznačující se vysokou tvrdostí a extrémní kluzností a otěruvzdorností. Tyto specifické povlaky jsou nanášeny tzv. technologií PACVD (chemická depozice vrstev za asistence plazmatu), kdy zdrojovým materiálem uhlíku je plyn, ale k iniciaci chemické reakce a k růstu vrstvy dochází prostřednictvím v komoře hořícího doutnavého výboje.
1. DLC povlaky se vyznačují vysokou tvrdostí a extrémně nízkým součinitelem tření, díky čemuž se vyznačují vysokou kluzností a otěruvzdorností, což přináší enormní snížení ztrát třením.
2. Další jejich výhodou je nízká depoziční teplota 100-200oC a jsou tudíž vhodné i pro materiály, u kterých by při vyšší teplotě hrozila ztráta vlastností či změna tvaru a rozměrů.
3. Jejich perfektní povrch bez nutnosti následné úpravy je činí ideálním pro vysoce přesné dílce i dekorativní účely.
4. DLC povlaky jsou chemicky inertní a biokompatibilní.

 

Denní péče

Všechny nerezové čepele oxidují, když jsou vystaveny vlhkosti a nepříznivým podmínkám. Proto je vhodné vždy po použití čepel osušit a následně je doporučeno aplikovat speciální olej. Vyčistěte a osušte čepel s patřičnou opatrností, aby nedošlo k poranění. Někteří majitelé nože si dokonce vytvořili vlastní patinování, aby si zajistili větší odolnost proti korozi a dalším nepříznivým vlivům. Patina může být snadno nanesena zabodnutím nože na pár hodin do ovoce nebo namočením do horkého octa. Můžete nalézt mnoho dalších typů, návodů a rad na internetu nebo na YouTube. Prosím, vezměte na vědomí, že nanášení patiny nebo jakékoliv jiné úpravy si zákazník dělá z vlastní iniciativy, na vlastní náklady a na vlastní nebezpečí.

Nože s uhlíkovou nebo laminovanou ocelí nesmíte za žádných okolností čistit v myčce na nádobí. Agresivní čisticí prostředky totiž mohou nepříznivě reagovat s čepelí a ta následně ztrácí své vlastnosti.

Nerezová ocel nevyžaduje žádnou speciální prevenci proti korozi. Ovšem je dobré si navyknout, pokud je nůž špinavý, vždy jej opláchnout pod horkou tekoucí vodou s použitím saponátu a poté důkladně osušit. I když je čepel nerezová, může dojít k vytvoření stop, které není snadné následně odstranit. Noře s čepelemi z nerezové oceli také není vhodné mýt v myčce na nádobí, protože agresivní čisticí prostředky mohou mít negativní efekt na odolnost a ostrost nože. Vysoké teploty uvnitř myčky nemají na nůž negativní účinky. Čepele Morakniv® jsou využívány např. i ve zdravotnictví a sterilizace při teplotách až 120 °C ocel nijak nepoškodí.

Černá vrstva nožů Bushcraft Black, odolná proti poškrábání, chrání čepel proti rzi skoro stejně dobře jako nerezová čepel. 3,2 mm široká čepel na nožích Bushcraft Black je speciálně uzpůsobená na štípání dřeva, jelikož je odolnější. Úhel čepele je o trochu větší (~27°), aby procházel zpracovávaným materiálem lépe.

Sekyra je vyrobena z borové oceli (tvrdost 52-54 HRC). Borová ocel oxiduje stejně jako uhlíková, proto je potřeba se o nástroj starat stejně dobře a intenzivně jako o ostatní výrobky Morakniv® viz návod výše.

 

Údržba čepele

Broušení čepele, která již používáním ztratila svoji ostrost, vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. Broušení čepele brouskem (uhlíková, laminovaná ocel) nebo diamantovým brouskem (všechny typy nožů) se lze rychle naučit. Úhel, pod kterým má být nůž správně ostřen, by měl být stejný jako úhel čepele daného modelu nože. Jestli chcete k ostření použít brousící stroj, tak doporučujeme značku TORMEK, nebo jejich ekvivalent. Pro kuchyňské nože také doporučujeme brousící stroje od firmy Sharpex nebo GS Schleiftechnik.

Je rozhodující, abyste nůž brousili zastudena. Ochlaďte čepel studenou vodou, aby nedošlo k ovlivnění ostří čepele. Když čepel zmodrá nebo barvu ztrácí, znamená to, že se čepel přehřívá. Leštění takto vzniklých znaků nepomůže. Nikdy nepoužívejte karbidové V brousky, protože ty z čepele při broušení odstraní velké množství kovu.  

 

morakniv_logo(4)